Szansą dla Boeinga może być to, że książka zamówień Airbusa jest dziś wypełniona na kilka lat do przodu. Boeing może zatem konkurować krótszymi terminami dostaw na nowe samoloty. Obecnie producent jest w procesie certyfikacji B737 MAX 7 oraz największego B737 MAX 10. W ostatnich pięciu dziesięcioleciach Boeing 747 przyczynił się do rewolucji w globalnym ruchu lotniczym. Dzięki pojemności jumbo jetów można było nagle transportować bardzo wielu pasażerów na trasach długodystansowych.
Samolot zabierał ponad 400 pasażerów i zrewolucjonizował rynek przewozów pasażerskich. Odniósł on sukces, a wprowadzane kilka lat później kolejne modele samolotów wąskokadłubowych serii A320 i szerokokadłubowe A310, A330 i 340, umacniały pozycję europejskiego konsorcjum. Jednak dominująca pozycja Boeinga jako światowego lidera rynku producentów pozostawała przez długie lata niezagrożona, zwłaszcza po 1997 r., kiedy to wykupił McDonnell Douglasa.
Dwuzłotówka z 1994 roku. Kolekcjonerzy dużo za nią płacą
Czterosilnikowy Boeing 707 zabierający na pokład 150 pasażerów był prekursorem nowej generacji samolotów pasażerskich. Stał się standardowym samolotem wielu linii lotniczych. Jego następcami były trzysilnikowe B727 i produkowane od 1967 r. W latach sześćdziesiątych Boeing podjął jedną z najbardziej ryzykownych decyzji, inwestując gigantyczne środki finansowe w szerokokadłubowego B747.
Port Lotniczy Lublin z rekordowym wyniki w sierpniu: 57 tys. pasażerów
Trwająca sytuacja to jeden z większych kryzysów Boeinga w historii. Z uwagi nieprawidłowości przy certyfikacji i powierzchowne procedury treningu pilotów reputacja Boeinga mocno spadła. Nawet liczni eksperci przyznają, że ciężko im będzie uwierzyć w bezpieczeństwo MAX-ów, a wśród pasażerów obawy są jeszcze większe.
Boeing zakończył wprowadzanie poprawek do systemu stabilizującego MCAS w rodzinie samolotów średniego zasięgu B737 MAX. Poprawki muszą być certyfikowane przez amerykańskie władze (FAA). Nie wiadomo, czy Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego nie będzie chciała zrobić własnych testów z uwagi na kryzys zaufania do FAA. Może się okazać, że do wznowienia lotów upłynie jeszcze kilkanaście tygodni.
Rynkowy pojedynek Airbusa i Boeinga ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Amerykański producent dominował przez długie dekady i umacniał swoją Siatka gunn’s Co to jest, zasady budowy i użytkowania pozycję. Europa postanowiła odpowiedzieć na to, z inicjatywy rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii powołując do życia w 1967 r.
Airbus otrzymał w zeszłym roku zamówienia na 820 nowych samolotów, natomiast jego amerykański konkurent na 774 jednostki. Europejski producent samolotów Airbus dostarczył w ubiegłym roku więcej samolotów niż jego amerykański konkurent Boeing – wynika z informacji przekazanych przez obu producentów. Airbus otrzymał w zeszłym roku zamówienia na 820 nowych samolotów, natomiast jego amerykański konkurent na 774 jednostki. Jak informuje Reuters, producent samolotów zanotował we wrześniu nowe zamówienia na 224 samoloty i zgłosił 10 anulowań. Nowe zamówienia obejmują 50 sztuk modelu 787 dla linii lotniczych United Airlines.
- Wersja transportowa samolotu rozbiła się z tego powodu o budynek mieszkalny w Amsterdamie.
- Poprawki muszą być certyfikowane przez amerykańskie władze (FAA).
- Dzięki systematycznym aktualizacjom i dbałości o szczegóły możesz mieć pewność, że znajdziesz tu rozwiązanie nawet dla najbardziej podchwytliwych pytań.
- Holenderski dziennik “Financieele Dagblad” zauważa jednocześnie, iż Airbusowi nie udało się założyć planowanej sprzedaży 700 samolotów w 2022 r.
- Liczne linie na świecie już zapowiedziały walkę o odszkodowania.
Lotnisko Modlin wygrało w sądzie drugiej instancji z PPL. O co chodziło w sprawie?
Popyt na średniodystansowe odrzutowce Airbusa z rodziny A320neo jest tak wysoki, że według Scherera produkcja jest w pełni zarezerwowana do końca dekady. W ubiegłym roku ta seria modeli stanowiła prawie 80 procent dostarczonych i zamówionych samolotów Airbusa. Ponadto wyprodukowano 96 szerokokadłubowych odrzutowców, w tym 64 A350 i 32 A330neos, a także 68 najmniejszych modeli Airbusa, A220.
MON: każde cywilne lotnisko musi być przystosowane do współpracy z wojskiem
Boeing dostarczył w zeszłym roku 480 samolotów pasażerskich, wynika opublikowanych przez amerykańską firmę danych. Lepszymi wynikami może pochwalić się Airbus, który w tym samym czasie oddał do użytku 661 jednostek. „FD” zauważa jednocześnie, iż Airbusowi nie udało się założyć planowanej sprzedaży 700 samolotów w 2022 r. Przez dziesięciolecia Boeing był dominującym na świecie producentem samolotów komunikacyjnych.
Liczne linie na świecie już zapowiedziały walkę o odszkodowania. Do tego Boeing nie ma przychodów związanych ze sprzedażą nowych samolotów, choć wciąż je montuje, co generuje stałe koszty. Firmie zaczyna brakować miejsca na parkowanie gotowych już i oczekujących na zniesienie uziemienia MAX-ów.
Dave Calhoun, CEO Boeinga, na spotkaniu z dziennikarzami w ubiegłym tygodniu, został zapytany, czy jego zdaniem amerykański producent odzyska jeszcze połowę światowego rynku. Kliknij ikonę uBlock Origin w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę. Kliknij ikonę AdBlocka Ikona AdBlocka w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu.
- Polska pozostaje jednym z nielicznych krajów UE, w których nie ma samolotów pasażerskich Airbusa – mówi money.pl Wouter van Wersch, odpowiedzialny za rynek europejski.
- W tym ujęciu przewaga jest mniejsza, ale grupa z Tuluzy nie mogła przekazać więcej samolotów, bo producent silników, spółka CFM Int’l Safrana i GE nie wywiązała się ze swych dostaw.
- Produkcja europejskiego olbrzyma potrwa jeszcze tylko do 2021 r., poinformował w lutym br.
- Konkurent Boeinga Airbus przekazał w marcu 71 maszyn, a od początku roku 136.
Boeing dostarczył w zeszłym roku 480 samolotów pasażerskich, wynika opublikowanych przez amerykańską firmę danych. Lepszymi wynikami może pochwalić Ranking brokerów Forex się Airbus, który w tym samym czasie oddał do użytku 661 jednostek. „FD” zauważa jednocześnie, iż Airbusowi nie udało się założyć planowanej sprzedaży 700 samolotów w 2022 r.
Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki
Kanadyjski producent wciąż produkuje odrzutowce regionalne CRJ, ale to znacznie mniejsze samoloty. Turbośmigłowego Q400 Bombardier właśnie sprzedaje linii Viking Air, lokalnemu rywalowi. Pandemia koronawirusa i globalne ograniczenia w podróżowaniu rzuciły globalny ruch lotniczy na kolana, a producenci samolotów znacznie zmniejszyli produkcję.
XXIV MSPO. Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce
Europejski konkurent Boeinga Airbus już na początku 2019 r. Zrezygnował ze swojego prestiżowego projektu, jakim był samolot pasażerski Airbus A380. Produkcja europejskiego olbrzyma potrwa jeszcze tylko do 2021 r., poinformował w lutym br.
Dlatego Airbus zacierał ręce po tym, jak narodowy przewoźnik ogłosił, że wybiera się na duże zakupy, a Rafał Milczarski przyznał, że europejski producent jest brany pod uwagę. Z rosyjskiego tytanu nie rezygnuje europejski konkurent Boeinga, Aktualizacja rynku 6 grudnia Kontrakty terminowe na akcje rosną, odbija się ropa czyli Airbus. W oświadczeniu, do którego dotarł Reuters, koncern zapewnił, że kupując tytan, nie narusza sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję.
Inwestorzy śledzą uważnie liczby dostaw, ponieważ producenci samolotów otrzymują większość płatności za samolot, dopiero gdy zostaje on przekazany klientom. Polska pozostaje jednym z nielicznych krajów UE, w których nie ma samolotów pasażerskich Airbusa – mówi money.pl Wouter van Wersch, odpowiedzialny za rynek europejski. W skali świata Boeing uznał dominację Airbusa na rynku maszyn wąskokadłubowych. Holenderski dziennik “Financieele Dagblad” zauważa jednocześnie, iż Airbusowi nie udało się założyć planowanej sprzedaży 700 samolotów w 2022 r. Nawet w tym przypadku trudno mówić o zagrożeniu dla Airbusa i Boeinga. Dla porównania, europejski producent ma 5844 niezrealizowane zamówienia na samoloty średniej wielkości, a Boeing – 4580.